Finalists SPO 2014

The following students have won the semifinals and will participate in the national final of the SPO 2014:

  • Bradley Timothy, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Coté Patrick, Kantonsschule Wettingen (AG)
  • Falconi Paolo, Liceo Cantonale Bellinzona (TI)
  • Gafner Lara, Gymnasium Neufeld (BE)
  • Koster Isabel, Kantonsschule Baden (AG)
  • Malagnino Serena, Collège de Gambach (FR)
  • Mazzocchi Adriano, Liceo di Lugano 1 (TI)
  • Meienberg Linus, Kantonsschule Zürich Nord (ZH)
  • Meile Elias, Kantonsschule am Burggraben (SG)
  • Möller Janka, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Müller Muriel, Gymnasium Neufeld (BE)
  • Müller Michael, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Oreiller Sébastien, Collège des Creusets (VS)
  • Pereiras Gomes Stéphanie, Collège Voltaire (GE)
  • Rotzetter Maxime, Collège Ste.-Croix (FR)
  • Stocker Sereina, Kantonsschule Zürcher Oberland (ZH)

Congratulations!

Winners qualification stage SPO 2014

We are happy to announce the winners of the qualification stage of the SPO 2014 (in alphabetical order):

  •  Agum Andrean, Collège Voltaire (GE)
  • Anliker Carla, Gymnasium Neufeld (BE)
  • Beltus Mbanjei, Collège Voltaire (GE)
  • Bijedić Amina, Collège Voltaire (GE)
  • Blaser Nina, Kantonsschule Zürcher Oberland (ZH)
  • Bradley Timothy, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Coté Patrick, Kantonsschule Wettingen (AG)
  • Falconi Paolo, Liceo Cantonale Bellinzona (TI)
  • Ferrari Gianna, Kantonsschule Wettingen (AG)
  • Fretz Nick, Neue Kantonsschule Aarau (AG)
  • Gafner Lara, Gymnasium Neufeld (BE)
  • Genovese Alessandro, Liceo Cantonale Bellinzona (TI)
  • Gurtner Seraina, Kantonsschule Zürcher Oberland (ZH)
  • Inniger Michael, Kollegium Spiritus Sanctus (VS)
  • Koster Isabel, Kantonsschule Baden (AG)
  • Kräuchi Simon, Kollegium Spiritus Sanctus (VS)
  • Lüthi Lukas, Gymnasium Neufeld (BE)
  • Maire Cedric, Collège de l’Abbaye St.-Maurice (VS)
  • Malagnino Serena, Collège de Gambach (FR)
  • Marner Joane, Kollegium Spiritus Sanctus Brig (VS)
  • Mazzocchi Adriano, Liceo di Lugano 1 (TI)
  • Meienberg Linus, Kantonsschule Zürich Nord (ZH)
  • Meile Elias, Kantonsschule am Burggraben (SG)
  • Möller Janka, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Müller Muriel, Gymnasium Neufeld (BE)
  • Müller Michael, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Oreiller Sébastien, Collège des Creusets (VS)
  • Pereiras Gomes, Stéphanie Collège Voltaire (GE)
  • Reuveni Tamara, Gymnasium Oberwil (BL)
  • Roost Dominique, Gymnasium Thun Seefeld (BE)
  • Rotzetter Maxime, Collège Ste.-Croix (FR)
  • Schärer Raffael, Neue Kantonsschule Aarau (AG)
  • Stichweh Virgina, Kantonsschule Alpenquai (LU)
  • Stocker Sereina, Kantonsschule Zürcher Oberland (ZH)
  • Tribolet Laurène, Collège de l’Abbaye St.-Maurice (VS)
  • Winkler Alexander, Kantonsschule Wettingen (AG)
  • Wolter Naomi, Kantonsschule Wiedikon (ZH)
  • Zhang Jesse, Gymnasium Oberwil (BL)

These students advance to the semifinals of the SPO 2014.